تکنولوژی

هک رشد چیست و چگونه درآمد کسب و کار ها را افزایش میدهد؟

هک رشد یا “بازاریابی رشد” و یا استراتژی هک رشد اصطلاحات جدیدی هستند که ممکن است در شروع کسب و کار یا استارت آپ جدیدتان زیاد آن را شنیده باشید. اما شاید فکر کرده باشید هک رشد باید چیز پیچیده ای باشد و  برایتان سؤال پیش آمده باشد که چگونه میتوانید از آن در عمل استفاده کنید؟ چگونه با استفاده از استراتژی هک رشد کسب و کار و یا استارت آپ خودتان را توسعه دهید؟ آیا میتوانید آن را به عنوان میانبری سریع برای دستیابی به نتیجه در کسب و کار و استارت آپ نوپایتان به کار ببرید؟ شاید هم اطرافتان استارت آپ هایی را دیده باشید که دیوانه وار به دنبال یک هکر رشد برای توسعه سریع کسب و کارشان هستند! باید جالب باشد! در ادامه بیشتر به جزئیات مبحث “هک رشد” و نمونه های موفق آن در جهان می پردازیم.

تاریخچه هک رشد و چگونگی راهیابی آن به کسب و کارهای نوین

داستان از کجا شروع شد؟ اصطلاح هک در ابتدا عموماً برای نفوذ به کار برده میشد. اما حالا در توسعه کسب و کار ها هم به کار برده می شود. شاید اسم شان الیس را شنیده باشید. شاید هم نه! در هر صورت او کسی بود که به طور جادویی شرکت های استارت آپی را با رشد فوق‌العاده ای در کسب وکارشان رو به رو میکرد و در عوض درصدی از سهامشان و یا مبلغی را دریافت می کرد و سپس آن کسب و کار به سرعت رشد می کرد.

اینجا بود که شان الیس تصمیم گرفت کسی را پیدا کند که بتواند جایگزینش باشد. اما کسی را که رزومه اش پر از دوره ها و مدارک آکادمیک باشد را نمی خواست. چرا؟ جواب بسیار ساده است. زیرا در آن ها چیزی که به عنوان استراتژی هک رشد در شروع یک کسب و کار به حساب بیاید را نمیدید! در شروع کسب و کارتان به چه چیزی بیشتر از همه نیاز دارید؟ تبم بازاریابی؟ با کمال تعجب نه! چیزی که برای شروع کسب و کارتان بیشتر از هر چیز دیگری باید بخواهید، رشد است. اینجا بود که شان الیس اصطلاح “هکر رشد” را ساخت.

تاریخچه ی هک رشد.
تاریخچه ی هک رشد.

دلیل نیاز استارت آپ های نوپا و حتی شرکت های بزرگ به هک رشد چیست؟

دردنیای امروز استراتژی هک رشد به یک عامل اساسی و محرک در شروع یک استارت آپ و یا حتی توسعه یک کسب و کار تبدیل ‌شده است. به خصوص برای استارت آپ ها ی نوپا که سرعت رشد اساسی ترین نقش را در موفقیت و یا سقوط آن ها بازی می کند. حتی اگر شما یک کسب و کار در دنیای آنلاین اینستاگرام داشته باشید میتوانید خاطرنشان کنید که هک رشد یا “بازاریابی رشد” تفاوت چشمگیری در کارتان ایجاد خواهد کرد! حال اگر مجبور نبودیم که منتظر نتایج بلند مدت باشیم چه؟ اگر راهی باشد که بتواند ما را با سرعت بیشتری پیش ببرد و در نتیجه هزینه هایمان را کاهش دهد چه؟

چگونه با هک رشد کسب و کارمان را شروع کنیم؟

شما در بازاریابی رشد لازم دارید تا به طور تخصصی بر روی برخی از جنبه های اساسی کسب و کارتان کار کنید. برای مثال محصولتان را ارزیابی کنید ببینید که آیا برای محصولتان بازار مناسب وجود دارد یا خیر؟ عواملی را پیدا کنید که بتواند محصولتان را ارتقا دهد و تا این کار را انجام نداده اید فکر موفقیت در کارتان را از سرتان بیرون کنید! این باور که فقط با یک استراتژی واحد در بازاریابی رشد میتوانید توسعه یابید غلط است شما باید استراتژی ها ی متفاوت را امتحان کنید تا بتوانید بهترین میانبر برای دستیابی به موفقیت را پیدا کنید. رابطه خود را با مشتری حفظ کنید و از آن ها باز خورد بگیرید. به طرز چشم گیری دو عامل دیگرتان را بهبود میدهد.

ویژگی های بارز یک هکر رشد چیست؟ و چه الگوی فکری را دارد ؟

یکی از ویژگی های مهمی که هر هکر رشد در بازاریابی رشد باید داشته باشد سرعت عمل است. چه چیز باعث سرعت عمل می شود؟ مستقل بودن! در نتیجه هکر رشد باید بتواند برنامه نویسی، مدیریت داده ها و طراحی انجام دهد . البته نه به طور تخصصی ولی باید بتوانند اساس را درک کند تا بتواند قسمت ها ی مهم را مستقل از شخص دیگر انجام دهد. اما چرا یک هکر رشد باید دانش داده داشته باشد؟ اگر دانش داده نداشته باشد از کجا باید متوجه شود که مشکل اصلی کجاست و راه حل آن چیست؟ به راه حل ها اشاره کردیم هکر رشد در فرایند بازاریابی رشد بعد از پیدا کردن مشکل چگونه باید آن را حل کند؟ با مهارت های فنی !

در زیر به مهم ترین مهارت های فنی یک هکر رشد اشاره می کنیم :

طرز فکر و الگو های فکری هکر رشد چگونه است؟

مهم ترین چیز در دستیابی به استراتژی هک رشد سرعت است. بعد از آن هکر رشد باید بتواند عملگرا باشد. یعنی کمتر صحبت کند و بیشتر عمل کند. باید بتواند پیوسته روش های مختلفی را آزمایش کند تا در کمترین زمان ممکن به یک استراتژی هک رشد مناسب برسد و دریابد آیا چیزی پتانسیل لازم را دارد یا نه؟ نتیجه گرا باشد نه فرایند گرا، درست مانند معنای متدوال هکر در دنیای کامپیوتر! باید پیوسته به دنبال خلق راه جدید برای رسیدن به هدفی که درنهایت  به رشد کمک می کند باشد که لازمه ی آن این است که همه ی راه  ها را ارزیابی کند تا بهترین و کم هزینه ترین را پیدا کند و سپس آن را اجرا کند. باید بداند کجا منابع بیشتری بگذارد تا بهترین نتیجه را بگیرد .

همچنین باید بتواند مخاطب را هم شناسایی کند. باید بتواند تصمیماتی را بر پایه ی داده هایی که آنالیز کرده است بگیرد و همواره در پی رشد باشد با وجود تمام مشکلات! که لازمه ی آن هم آموزش دیدن است. کافی است کمی پیگیر باشید و بفهمید که چه پیشرفتی بیشترین رشد را می دهد تا بتوانید آن پیشرفت را خلق کنید! همین ویژگی ها هستند که بین یک بازاریاب و هکر رشد تفاوت ایجاد می کنند. بازاریاب همیشه دنبال این است که به وجه برندینگ و روابط عمومی بپردازد اما یک هکر رشد به دنبال استراتژی هک رشد است تا کسب و کار را توسعه دهد. این هم فرایند خاص خود را دارد که به آن ” قیف هک رشد ” می گوییم. حالا این فرایند چگونه انجام میشود و چه مرا حلی دارد؟ مراحل قیف هک رشد به این صورت است:

 • جذب: جذب مشتری جدید
 • فعال سازی: متقاعد کردن مشتری نسبت به استفاده از محصولمان
 • حفظ: حفظ مشتریان کنونی و از دست ندادن آن ها در طولانی مدت
 • درآمد: افزایش سود دهی
 • ارجاع: ترغیب مشتریان فعلی به ارجاع دیگران
 • طرز فکر و الگو های فکری هکر رشد چگونه است؟
  طرز فکر و الگو های فکری هکر رشد چگونه است؟

 تفاوت هک رشد و دیجیتال مارکتینگ

خیلی از افراد فکر می کنند که در آینده ی نه چندان دور بازاریابی رفته رفته کمرنگ شده و روزی میرسد که هک رشد یا “بازاریابی رشد”  جای آن را به کلی خواهد گرفت. اما اگر با دقت تا اینجای مقاله را دنبال کرده باشید، متوجه می شوید که میان آن ها باید تفاوت های بارزی وجود داشته باشد. ملموس ترین تفاوت آن می تواند این باشد که بازاریابی رشد راه های مختلف را آزمایش می کند تا به استراتژی هک رشد برای رسیدن به رشد پیدا کند و در این فرایند هم مسلماً جنبه های بسیاری را در نظر میگیرد. اما یک بازاریاب همواره با یک استراتژی مشخص و تکراری کار می کند و روی جنبه های محدودی هم تمرکز می کند!

هکر رشد برای پیدا کردن بهینه ترین راه باید آن ها را از جنبه های مختلف مانند هزینه و سرعت با هم مقایسه کند. حال هکر رشد چگونه این کار را انجام میدهد؟ هکر رشد باید به داده های آماری توجه کند ولی چند بازاریاب را سراغ دارید که این کار را انجام دهند؟ همان طور که گفتیم یک هکر رشد باید یک سری مهارت های فنی مانند برنامه نویسی را بداند. همین امر باعث انعطاف پذیری بیشتر در هکر رشد شده است تا بتواند به جنبه های مختلف محصول بپردازد و به این فکر کند که چگونه میتواند آن ها را بهتر کند؟

نمونه های موفق هک رشد در جهان

Airbnb و craigslist و ادغام آن ها

Airbnb میتواند مثال خوبی برای استفاده از پلتفرم شخص دیگر در بازاریابی رشد باشد. استراتژی هک رشد این استارت آپ این امکان را فراهم می کرد که افراد بتوانند در صورت داشتن اتاق اضافه در منزل خود آن را به دیگر کسانی که به آن نیاز داشتند اجاره دهند و با استفاده از پلتفرم های آگهی های آنلاین مانند craigslist باعث شد که کاربرانی که که به اتاقی برای اقامت نیاز داشتند به کاربران این پلتفرم اضافه شوند. به این صورت که اگر شما اتاق خود را درAirbnb  ثبت می کردید یک آگهی هم برایتان در craigslist به نمایش درمی آمد.

البته که در ابتدا به عنوان یک آزمایش، آن ها این کار را به صورت دستی انجام دادند و بعد از مدتی رباتی را ساختند که میتواند این کار را به صورت خودکار در craigslist انجام دهد! که در این نمونه این هکر های رشد بودند که با استفاده از مهندسی معکوس در Airbnb باعث ایجاد رشد چشمگیری شدند.

استارت آپ drop box

این استارت آپ که توسط آرش فردوسی و درو هوستون بنیان گذاری شد، با امکانات نوآورانه ی خود توانست کاربران زیادی را برای محصول خود جذب کنند. چیزی در حدود دو ملیون کاربر! برای داشتن  این تعداد کاربر و جذب کاربران بیشتر سیستم gamified referral را ساختند، که به کسانی که از دراپ باکس استفاده می کردند این امکان را می داد که  با معرفی دراپ باکس به دیگر افراد و دعوت کردن از آن ها به عضویت و استفاده از دراپ باکس از حافظه ی رایگان بهره مند شوند. در واقع در این استراتژی هک رشد از خود کاربرانی که از محصول استفاده می کردند به عنوان بازاریاب محصول بدون پرداخت  هزینه های ماهانه که برای بازاریاب پرداخت می شد، استفاده کرد .

اتفاق جالبی که در این بین افتاد این بود که پیشنهاد خرید دراپ باکس به مبلغ 250 میلیون دلار به کمپانی اپل داده شد اما آن ها با این پیشنهاد موافقت نکردند چرا که بر این باور بودند که با محصول خود یعنی icloud می توانند دراپ باکس را شکست دهند که البته اشتباه می کردند!

Pay pal و eBay-bot

پی پال  به این دلیل که برای هر تراکنش کمیسیون کمی را دریافت می کرد، به دنبال این بود که به عنوان یک گزینه ی پرداخت در eBay قرار گیرد. ولی متاسفانه eBay علاقه ای برای این کار نداشت اما باید بدانید که پی پال با روشی جذاب و متبحرانه  تواست آن ها را قانع کند. و اما داستان از چه قرار بود؟ آن ها در فرآیند بازاریابی رشدشان این استراتژی رشد جالب را به کار بردند که تیم پی پال به صورت دسته جمعی با این سؤال که ” آیا می توانم از طریق پی پال به شما پرداخت کنم؟ ” به فروشندگان بزرگ در eBay مراجعه کردند تا محصول خود را بخرند! اینجا بود که فروشندگان eBay، پی پال را نمی شناختند و معامله را از دست می داند. در نتیجه خود فروشندگان از ebay خواستند که  پی پال را به eBay اضافه کنند. پس از این که تعداد کافی از فروشندگان این در خواست را دادند، eBay تصمیم گرفت که به پی پال روی بیاورد.

هک رشد در ایران

و اما باید بدانید که ایران هم در این حوزه فعالیت هایی داشته و متخصصینی توانسته اند در این حیطه راه یابند. از میان موفق ترین متخصصین هک رشد در ایران می توانیم به آقای حسین طاهری اشاره کنیم.

استراتژی هک رشد در شبکه های اجتماعی

 

امروزه شبکه های اجتماعی نقش بزرگی در تعاملات و حتی کسب و کار ها دارند پس بد نیست که به بررسی نقش بازاریابی رشد و استراتژی هک رشد در آن ها بپردازیم :

استراتژی هک رشد در شبکه های اجتماعی
استراتژی هک رشد در شبکه های اجتماعی

اینستاگرام :

انستاگرام که به صورت عمده به انتشار تصاویر و ویدیو می پردازد، در سال های اخیر توانست محدوده ی وسیعی از کاربران را به خود جذب ‌کند. و با ایجاد امکان به اشتراک گذاشتن تصاویر منتشر شده در آن با سایر شبکه های اجتماعی با روشی خلاقانه موفق شد مخاطب های دیگر شبکه ها ی اجتماعی را به استفاده از اینستاگرام ترقیب کند.

فیس بوک :

این شرکت با داشتن  الگوریتمی که در فرآیند ارتباط و اطلاع رسانی با استفاده از ایمیل کاربران امکان تگ شدن و اشتراک گذاشته شدن آنها را امکان پذیر می کند، توانست در مدت بسیار کمی رشد فوق العاده ای داشته باشد و ارتباطش را با مخاطب افزایش دهد.

توییتر :

توییتر با استفاده از این آپشن که حساب های توییتر را بعد از شناسایی سلیقه ی کاربران به صورت خودکار به آن ها پیشنهاد می داد این نتیجه را بدنبال داشت که کاربرانی که از آن استفاده می کردند ارتباط خود را در طولانی مدت حفظ کردند.

پینترست:

این نرم افزار به این صورت کار می کرد که برای ثبت نام از دعوت نامه استفاده می کرد و  بعد از شناسایی سلیقه ی کاربران علاقه ی آن ها را به صورت بینهایت در اختیارشان قرار می داد. به این صورت شما ساعت ها وقت خود را در آن می گذراندید بدون این که حتی متوجه گذر زمان شوید!

لینکدین :

این برنامه کابرد زیادی در کسب و کار شما دارد. مخصوصا اگر در حوزه ی فناوری فعالیت می کنید. که در ابتدا به صورت آزمایشی برای شبکه سازی در کسب و کار به کار برده می شد. با همین روش لینکدین توانست با روند چشمگیری رشد کند چرا که حتی مرز های جغرافیایی را هم زیرپا گذاشت!

یوتیوب :

یکی از شبکه هایی که شما آن را به صورت عمده با ویدیو های آموزشی اش میشناسید، باعث شد که افراد به راحتی به هر منبعی برای آموزش دسترسی داشته باشند. این پلتفرم با امکان ایجاد کانال و امتیاز دهی به کیفیت ویدیو ها و داشتن سهمی از تبلیغات گوگل توانست خود را با سرعت رشد دهد.

اوبر :

این شرکت حمل و نقل با هک رشد توانست نظر بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب کند طوری که بسیاری از کسب و کار های دیگر هم به پیروی از اقدامات این شرکت روی آوردند.

و اما حالا شاید کنجکاو باشید که بدانید شما چگونه میتوانید هک رشد را در استفاده از آن ها به کار ببرید؟ به خصوص الان که بسیاری از برند ها به شدت خواهان حضور در آن هستند. در حالی که این حضور به هیچ عنوان به تنهایی کافی نیست! اگر بخواهیم به طور کلی بررسی کنیم، باید بگوییم که مهم ترین چیزی که باید به آن توجه کنید این است که باید چیزی برای گفتن داشته باشید! در ابتدای کار محتوا حرف اول را میزند، باید مخاطبان خود را بشناسید. یک مطالعه ی عمیق روی آن ها انجام دهید و سپس بدانید آن دسته از افرادی که مخاطب شما هستند چه محتوایی را در شبکه های اجتماعی  از شما می خواهند. مورد بعدی این است که بتوانید همیشه محتوایتان را به روز نگه دارید!

شاید هم تا این جای کار متوجه شده اید که بسیاری از نرم افزار های اجتماعی بعد از این که کار خود را به دیگر شبکه های اجتماعی ربط‌ داده اند توانستند به سرعت رشد کنند. پس شما هم میتوانید برای پیشرفت از این استراتژی هک رشد در شبکه های اجتماعی خود ‌استفاده کنید. میبینید که هک رشد یک روش موثر برای افزایش دنبال کننده ها در شبکه های اجتماعی است. فقط کافی است کمی هوشمند باشید تا بتوانید با مجموعه ای از تاکتیک ها و استراتژی های آن با کمترین هزینه رشد کنید! می توانید از هک رشد در جنبه های مختلفی از کسب و کارتان مانند سئو، بازاریابی محتوا، تبلیغات و بازاریابی رسانه های اجتماعی استفاده کنید .

شما می توانید به سرعت مخاطبین خود را در پلتفرم های مناسب افزایش دهید. اما این رشد فقط مربوط به تعداد دنبال کننده های بیشتر نیست. باید پایداری آن ها را هم در نظر بگیرید! فرایند هک رشدتان باید خلاقانه و همزمان جزئیات زیادی راهم در نظر داشته باشد. در اینجا شما به یک هکر رشد نیاز دارید که استراتژی مناسبی را با تست و تحلیل برای پروسه ی هک رشد شما پیدا کند. که شما می توانید پیوسته با امکاناتی که خود پلتفرم های شبکه های اجتماعی فراهم کرده است، روند رشد خود را ببینید. برای مثال میتوانید ترافیک خود را با Google analysis که رایگان هم هست ردیابی کنید!

استراتژی های هک رشد

در ابتدا باید بتوانبد برای نیاز های هر بخش از کسب و کار خود راه حل بهینه ای را پیدا کنید. سپس هکر رشد دست به کار می شود و یک استراتژی متناسب با کمترین هزینه را برای شما طراحی می کند که این  استراتژی سه حوزه ی اصلی را در برمی گرد:

 

1- بازاریابی محتوایی و استراتژی هک رشد ( اینجا از محتوا به عنوان ابزاری برای تبلیغ استفاده می کنیم )

از چه طریق می توانیم از محتوا برای بازاریابی استفاده کنیم؟

 • میتوانیم از طریق راه هایی مانند تولید محتوای مناسب در وبلاگ و شبکه های اجتماعی که به طور ویژه در دسترس مخاطبانمان هستند استفاده کنیم.
 • نوشتن مقالاتی مفید که می توانند به مخاطب کمک کنند.
 • شرکت و یا تشکیل وبینار هایی با موضوع و محتوای مورد نیاز مخاطب.
 • بهره بردن از روش اینفلوئنسر مارکتینگ و ایمیل مارکتینگ برای تبلیغ.

2- بازاریابی محصول و استراتژی هک رشد( اینجا خود محصول است که باعث تبلیغ و ترویج خودش می شود )

باید کاری کنیم که محصولی که مخاطب خواهان آن است را به صورتی جذاب تر به آن ها عرضه شود. به این ترتیب بر تعداد کاربرانی که  قصد استفاده از آن را دارند افزایش می یابد. حال ممکن است برایتان سؤال پیش بیاید که چگونه می توانیم این کار را بکنیم؟ برای این کار راه های زیادی وجود دارد. اما ما هم اینجا مواردی را برایتان ذکر می کنیم:

استفاده از گیمیفیکیشن در پروسه ی جذب مشتری

استفاده از بازاریابی مشارکتی (affiliate marketing)

به مشتریانتان بگویید در صورت معرفی و یا ارجاع محصول شما به دیگران خدمات و پاداشی را برایشان در نظر می گیرید.

تبلیغات ( اگر این عامل را در زمان و جای مناسب در استراتژی هک رشد استفاده کنید تاثیر زیادی بر ترویج محصول و فرآیند بازاریابی رشد کسب و کارتان خواهید داشت )

در این روش به طور عمده باید بتوانید از راه های تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی و یا تبلیغات کلیکی (PPC) استفاده کنید.

مزایا و معایب بازاریابی رشد چیست؟

مزایا و معایب بازاریابی رشد چیست؟
مزایا و معایب بازاریابی رشد چیست؟

مزایای بازاریابی رشد:

 • بازگشت سرمایه دربازاریابی رشد :

 • برای این که بدانید هر کدام از تصمیماتی که می گیرید چه تاثیری در فرآیند هک رشدتان خواهد داشت و عملکرد آن را ارزیابی کنید، باید به استراتژی های هک رشد تان رجوع کنید. در فرآیند بازاریابی رشد با کسانی که جذب مشتری را برایتان تضمین می کنند کار کنید و بقیه را کنار بگذارید!
 •  هزینه ی کم در استراتژی هک رشد:

 • استراتژی هک رشد اصولا به گونه ای طراحی می شود که از تمام منابع و پتانسیل هایی که  که در اختیار دارید تا حد امکان به صرفه استفاده می کنند و هزینه های اضافی را از دوش شما بر می دارند! چگونه؟ به این صورت که محتوای شما باید علاوه بر تاثیرگذاری کاملا سئو شده و از کلمات کلیدی مناسب استفاده کرده باشد تا در موتور های جست و جو رتبه ی بالایی را به خود اختصاص دهد. مورد بعدی این است که باید بدانید محتوای خود را در چه کانال هایی به صورت گسترده به اشتراک بگذارید تا بیشتر دیده شود.
 • منابع کم و به صرفه در استراتژی هک رشد :

 • بازاریابی رشد به طور غالب توسط یک فرد (همان هکر رشد) در تیم محصول با مهندسان با پیاده سازی استراتژی هک رشد پیاده می شود و نیاز به یک تیم کامل بازاریابی ندارد.

معایب بازاریابی  :

با وجود تمام مزایایی که تا این جا برای هک رشد گفته شد، در سال های اخیر نظر منتقدانی راهم به خود جذب کرده است. نظر برخی از آنها این است که به دلیل تمرکز زیاد بر هک و میانبر هایی برای رسیدن به رشد سریع، بازاریابی عمیق را از دست می دهید! عده ای هم بر این باور هستند که  “هک رشد ” در واقع همان بازاریابی سنتی است و به آن نامی جدید و فانتزی داده شده است. به همین دلیل  هم برخی از متخصصین رشد تصمیم گرفتند به آن “بازاریابی رشد” بگویند! با تمام این تفاسیر هکر های رشد و متخصصین به طور عمیق به تحلیل داده ها می پردازند و سپس نقاطی که نیاز به بهینه سازی دارند را شناسایی و انها را بهبود میدهند.

اشتباهات رایجی که به طور عمده در پیاده سازی هک رشد ممکن است رخ دهد:

قبل از هر چیز لازم هست تا باور خود را نسبت به برخی از تعاریف بیان شده در این حوزه اصلاح کنید:

1- یک هکر رشد باید به طور کامل مسلط به برنامه نویسی باشد!

اگر مشهور ترین هکرهای رشد جهان را مورد بررسی قرار دهید متوجه خواهید شد که همه ی آن ها به طور عمده مسلط به دانش برنامه نویسی نیستند. باور غلطی که ممکن است شما در برخی از تعاریفی که در بستر های  اینترنتی بیان شده است ببیبینید!

2- نمی توانید از یک بازاریاب به عنوان یک هکر رشد استفاده کنید

باور غلط دیگری که ممکن است داشته باشید این است که بازاریابی در مقابل هک رشد قرار دارد! اگر چه که این دو در اصول با یکدیگر متفاوت هستند اما اگر یک  بازاریاب توانایی این را داشته باشد که تمامی فعالیت های خود را با روش های نوین بر رشد متمرکز کند میتواند به عنوان یک هکر رشد به کار برده شود .

3- امکان دارد یک هکر رشد اصول اخلاقی را زیر پا بگذارد

به طور عمده قرار دادن واژه ی سریع در کنار مواردی مانند موفقیت و رشد در یک استارت آپ و کسب و کار میتواند خیلی شک بر انگیز باشد! اما این در عمل به نوعی شکستن مرز های متداول و سنتی است.

حرف آخر

هک رشد روش نوینی است که به شما کمک می کند تا با کمترین هزینه و بیشترین استفاده از پتانسیل هایتان استراتژی ها و تکنیک هایی که استارت آپ و یا کسب و کارتان برای رشد سریع به آن نیاز دارند را پیدا کنید و رشد کنید!  اما باید بدانید که طبیعتا پیدا کردن استراتژی های مناسب کار چندان آسانی نخواهد بود. با این حال امیدواریم  مطالبی را که در این مقاله مطالعه کردید بتواند به شما در این راه کمک کند .

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا