اخبارتکنولوژی

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی (Artificial intelligence) به هوشی گفته میشه که توسط یک ماشین مثل کامپیوتر ارائه بشه. جانورانی مثل انسان و حیوانات دارای هوش طبیعی هستند. هر ماشینی که به نحوی محیط اطراف خودشو درک کنه جز عوامل هوش مصنوعی شناخته میشه. در کل ماشین هوش مصنوعی ماشینی هست که عملکرد شناختی، یادگیری و حل مسئله رو از ذهن انسان تقلید میکنه.

کاربردهای هوش مصنوعی عبارتنداز موتورهای جستجوی پیشرفته همچون گوگل، سامانه های توصیه گر که توسط رسانه هایی مثل یوتیوب و نتفیلکس استفاده شده.

هوش فهم زبان انسان مثل سرویس های سیری آیفون، الکسا و دستیار صوتی گوگل. هوش مصنوعی در خودرو های خودران مثل تسلا و…

هوش مصنوعی رقیب مغز انسان

طبق گزارش ساوت چاینا مورینگ پست، گروهی از دانشمندان چینی موفق شده اند که یک هوش مصنوعی، به پیچیدگی مغز انسان رو روی یک ابر کامپوتر اجرا کنند.

هوش مصنوعی Bagualu

محققان چینی توانسته اند که از ابر رایانه Sunway برای آزمایش این هوش مصنوعی که اونو Bagualu نام گذاری کردند استفاده کنند. آنها ادعا دارند که مدل جدید هوش مصنوعی یک رقیب برای مغز انسان است. دانشمندان چینی 174 تریلیون پارامتر را برای آموزش این هوش مصنوعی تعریف کرده اند که بنابر گفته  SCMP با تعداد سیناپس های مغز انسان رقابت میکند.

 

مغز انسان طبق تخمین هایی که زده میشوند، دارای 1000 تریلیون سیناپس هست اما این تخمیت ها به این معنی نیست که 174 تریلیون پارامتر در حوزه هوش مصنوعی عدد قابل تحسینی نیست. چونکه در گذشته نه چندان دور یک زبان هوش مصنوعی توسط Google Brain، با 1.6 تریلیون پارامتر معرفی شد که بسیار مورد تحسین قرار گرفت.

مقایسه

برای مقایسه باید بدانید که Frontier اولین ماشینی بود که توانست یک کوئینتیلیون محاسبه را در یک ثانیه انجام بده.

ابر رایانه Sunway  دارای سرعتی بالغ بر پردازش یک میلیارد عملیات در یک ثانیه هست. طبق ادعای محققان این ابر رایانه دارای 37 میلیون هسته cpu یعنی چهار برابر Frontier و 9 پتابایت حافظه است.

همچنین محققان ادعا دارند که این رایانه دارای 96000 سیستم نیمه کامپیوتری دارد که تقریبا شبیه به مغز انسان عمل میکند. این سیستم ها گره نام دارند و ارتباط بین آنها  با سرعت بیش از 23 پتابایت در ثانیه انجام میگیرد.

سازندگان این هوش مصنوعی گفته اند که از این هوش میتوان در زمینه خودرو های خودران،شیمی و تشخیص چهره استفاده کرد.

لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. شرکت ویستا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا