دامنه

مفهوم TLD به زبان ساده

دامنه TLD یا دامنه سطح بالا چیست؟

TLD (Top Level Domain) به معنی دامنه سطح بالا هست. TLD ها پسوند هایی هستند که بالاترین رتبه بین پسوند های دامنه دارند. به عنوان مثال شما دامنه ir. را در نظر بگیرید. این دامنه از نظر سطح‌بندی در لیست دامنه های CCTLD قرار میگیرد. چون یک دامنه کشوری مختص ایران است. اما دامنه‌ای مثل com. که به عنوان دامنه سطح بالای TLD عمومی مورد استفاده قرار میگیرد، دارای رتبه بالاتری نسبت به ir. دارد.

برای این که بهتر مفهوم TLD را درک کنید ابتدا یک مثال میزنیم. وقتی که شما در مرورگر خود آدرس سایتی را وارد میکنید (به عنوان مثال https://vistawebco.com ) سیستم کامپیوتر شما وبسایت مورد نظر را بوسیله نام دامنه و آدرس IP شناسایی و پیدا میکند.

در فضای اینترنت هر وبسایت را میتوان با یک آدرس IP متفاوت که از تعدادی عدد تشکیل شده شناسایی کرد. این ها مجموعه اعدادی هستند که به کامپیوتر ها اجازه میدهند تا به داده های ذخیره سازی شده دسترسی پیدا کنند.

دامنه های سطح بالا

حروفی که در انتهای آدرس سایت بعد از نقطه می‌آیند به عنوان دامنه سطح بالا یا TLD شناخته میشود. دامنه‌های TLD معمولا مرتبط با منطقه جغرافیایی هدف یا سازمان اطلاعاتی را در اختیار ما قرار میدهد. مثلا دامنه ca برای کشور کانادا استفاده میشود.

برای خرید دامنه با ما تماس بگیرید.

دامنه های TLD اطلاعات مهمی را مرتبط به سایت به افراد میدهد. به عنوان مثال تعدای از دامنه‌های بنام دنیا را نام میبریم:

.comتجاری
.eduآموزشی
.orgسازمانی
.govدولت
.intسازمان های بین دولتی
.milارتش آمریکا

انواع TLD ها

در کل دامنه‌های سطح بالا به سه دسته تقسیم میشوند:

CC TLD

S TLD

G TLD

دامنه های کشوری

دامنه کد کشوری: CCTLD

امروزه حدود 200 دامنه CCTLD برای ثبت دامنه وجود دارد. این دامنه‌ها مناسب وبسایت‌های شرکتی تجارتی که تجارت داخلی انجام میدهند و همینطور مناسب شرکت های چند ملیتی هم هستند.

دامنه عمومی: GTLD

همانطور که از اسم آن پیداست (Generic Top Level Domain) این دامنه عمومی هست و هر کاربری میتواند آن را ثبت کند.

دامنه حمایت شده: STLD

STLD یا (Sponsored Top Level Domain) به دامنه سطح بالا حمایت شده شناخته میشود. این دامنه‌ها بوسیله سازمان های خصوصی ارائه و حمایت میشوند و همینطور قوانین خاص خود را برای ثبت دارند.

موفق و پیروز باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا