آموزش وردپرستولید محتوادامنهسئو

خدمات گوگل ادوردز (Google Ads)

تبلیغات به عنوان یک وسیله مهم برای جذب مشتریان در طول تاریخ بکار گرفته شده است. از زمان‌های باستان، افراد از روش‌های ساده مثل حکاکی لوح‌ها روی سنگ‌ها و یا پوست حیوانات تبلیغات استفاده می‌کردند. بعدها افراد با عبوراز کوچه ومعابر شهرها با فریاد زدن برای معرفی محصولات خودشان برای جلب توجه افراد استفاده می‌کردند.

در سال‌ 1900، با شروع صنعت چاپ و رادیو، تبلیغات شکل دیگری به خود گرفت. با ظهور تلویزیون در دهه 1950، تبلیغات تلویزیونی بسیار محبوب شدند و با رسانه‌های دیگری مانند رادیو و مجلات همراه شدند. در دهه 1990، با ظهور اینترنت، تبلیغات آنلاین پرطرفدار شدند. با گسترش شبکه‌های اجتماعی و توسعه تکنولوژی‌های جدید مانند تبلیغات موبایلی، تبلیغات آنلاین بسیار پرطرفدار شدند.

خدمات گوگل ادوردز (Google Ads)

تبلیغات اینترنتی به دو صورت دیجیتال مارکتینگ و سوشال مارکتینگ انجام می‌شود. تبلیغات سوشال مارکتینگ، به مجموعه تبلیغاتی گفته می‌شود که در شبکه‌های اجتماعی انجام می‌شود. در اینجا به مهم ترین شبکه‌های اجتماعی اشاره می‌کنیم.

  • فیسبوک: بزرگترین شبکه اجتماعی جهان که در سال2004 توسط مارک زاکربرگ تأسیس شد.
  • توییتر: شبکه ای که اجازه می‌دهد پیام‌های کوتاه در مورد رویداد‌ها، خبر‌ها و دیدگاه‌ها را منتشر کنید.
  • لینکدین: شبکه ای برای ارتباط با همکاران وجست وجوی کار استفاده می‌شود.
  • اینستاگرام: شبکه ای که به اشتراک گذاری عکس‌ها وویدئوها پرداخته و بیشتر بین جوان‌ها محبوبیت دارد.
  • تلگرام: یک پیامرسان با قابلت ایجاد گروه وکانال و چت نامحدود.

دیجیتال مارکتینگ همان تبلیغات و فروش آنلاین است، که در فضای اینترنت و با استفاده از رسانه های دیجیتالی انجام می‌شود. امروزه، تبلیغات دیجیتال در سراسر جهان به عنوان یکی از محبوب ترین روش های تبلیغات شناخته می‌شود.

با استفاده از الگوریتم های پیشرفته و تبلیغات هوشمند، برندها می‌توانند با هدف گیری دقیق تر و کاهش هدررفت های مالی و زمانی، به مشتریان خود دسترسی پیدا کنند، که یکی از بهترین آن‌ها استفاده از گوگل ادز است.

اگر در نظر دارید برای خدمات یا محصولات خود تبلیغات انجام دهید و بودجه ای را صرف کنید، بهتر است آن را در جای مناسب و زمان مناسب هزینه کنید. جایی که تعداد بیشتری می‌بینند و برای خرید گزینه‌ی محتمل‌تری هستند.

مثلا فرض کنید انرا در در جایی از گوگل که بیش از ۳۰۰ میلیون بازدیدکننده دارد، تبلیغات کنید. احتمالا کنجکاو شدید که در کجای گوگل می‌توان انرا تبلیغ کرد؟ برای باخبر شدن همراه تیم ما باشید. پس از راه اندازی گوگل حدود دو سال بعد از آن گوگل ادز راه اندازی شد و با توجه به دسترسی گسترده شما به گوگل احتمالاً تبلیغات گوگل را مشاهده کرده اید و شاید روی آن‌ها کلیک هم کرده باشید.

نکته قابل توجه این است که، هر چقدر پشتوانه پولی شما قوی تر و متمرکزتر باشد، بازدید کننده و مخاطب بیشتری و درنتیجه مشتری بیشتری به دست می‌آورید و همین دلیل محبوبیت گوگل ادز است. دراین مقاله به شما آموزش داده می‌شود که چگونه تبلیغات را در گوگل ادز شروع کنید و با ابزارهای ان اشنا شوید.

گوگل ادز چیست؟

گوگل ادز یا همان گوگل ادوردز، یک سرویس تبلیغات آنلاین است که توسط گوگل نمایش داده می‌شود. با استفاده از گوگل ادز می‌‌توانید، تبلیغات خود را در موتور جستجوی گوگل و شبکه‌های تبلیغاتی همکار آن نمایش دهید.

این سرویس یکی از بهترین و مفید ترین روش‌های کسب مخاطب است به این صورت که کاربر وقتی روی لینک تبلیغاتی شما کلیک می‌کند، وارد صفحه شما می‌شود. این سرویس بزرگترین پلتفرم تبلیفاتی اینترنتی است و شما به کمک آن می‌توانید در صفحات گوگل اول نمایش داده شوید.

مزایای گوگل ادز

در شروع یک کمپین تبلیغاتی در گوگل ادوردز محدودیت بودجه مطرح است. خیلی از کلمات به دلیل رقابت سنگین، هزینه کلیک بالایی، برای شما دارند البته شما می‌توانید با انتخاب کلمات کلیدی مناسب هزینه خودتان را کاهش دهید.

یکی دیگر از راه‌های کاهش هزینه، تنظیمات زمان تبلیغات است. همچنین با بررسی مخاطبان خود و تحلیل آن‌ها، ساعت خاصی از شبانه روز را برای تبلیغ انتخاب کنید و از تنظیمات زمانی و فنی خودتان مطمئن باشید، مثلا مطمئن باشید کلمات کلیدی مرتبط با موضوع را پیدا کرده اید، از گوگل انالیتکس عملکرد تبلیغات خودتان رابرسی کنید.

گوگل انالیتیکس

 یکی از ابزارهای تجزیه و تحلیل وب سایت است که توسط شرکت گوگل ارائه شده است. با استفاده از Google Analytics، شما می‌توانید به راحتی فعالیت‌های کاربران روی وب سایت خود را بررسی کنید و تحلیل کنید. کاربران را بررسی کرده و روش‌های بهبود کارایی وب سایت خود را پیدا کنید یا از عکس و ویدئو‌های جذاب و خلاقانه استفاده کنید تا مخاطب برای بازدید و خرید ازسایت شما تشویق شود.

گوگل انالیتکس چه کاربردی دارد؟

با نصب کد رهگیری Google Analytics در وب سایت، شما می‌توانید اطلاعاتی از جمله تعداد بازدید‌ها، زمان بازدید، منابع ترافیک، صفحات بازدید شده و غیره را دریافت کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از Google Analytics، رفتار کاربران را بررسی کرده و روش‌های بهبود کارایی وب سایت خود را پیدا کنید.

2-نرخ تبدیل بالا و بازگشت سرمایه

بازگشت نرخ سرمایه (ROI) عبارت است از سودآوری یک سرمایه گذاری در مقایسه با میزان سرمایه ای که در آن کار یا خدمت هزینه شده است و به صورت درصدی بیان می‌شود. اگر تبلیغات خودتان را به بهترین شکل انجام دهید و آن‌ها را هدف گذاری و بهینه کنید، می‌توانید با کمک تبلیغات گوگل ادز، به درامد و کسب وکارتان را رونق بیشتری بدهید.

هدف گذاری مخاطبان در گوگل ادز

در گوگل ادز شما می‌توانید برای مخاطبان خود را هدف‌گذاری کنید. البته توضیح این مفهوم نیز به بیان برخی نکات و مراحل دارد. برخی از مهم ترین نکات برای هدفگیری مخاطبان در گوگل ادز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • انتخاب کلمات کلیدی

برای پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط، می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. یکی از روش‌های معمول برای پیدا کردن کلمات کلیدی، استفاده از ابزارهای مانند Google Keyword Planner و keyword tools است. با استفاده از این ابزار‌ها، می‌توانید کلماتی را که احتمال دارد بیشتر جستجو شوند را در زمینه مورد نظر خود پیدا کنید.

علاوه بر این، می‌توانید از روش‌های دیگری مانند بررسی محتوای رقبا، استفاده از ابزارهای خودکار و هوش مصنوعی مانند AnswerThePublic و Ubersuggest و همچنین بررسی عبارات پر استفاده در صفحات مرتبط با موضوع خود در سایت‌هایی مانند Quora و Reddit استفاده کنید.

همچنین، بهتر است از کلماتی که در جستجوهای مشابه به کار رفته‌اند یا از آن‌ها در متن‌های مشابه استفاده شده‌اند، نیز برای انتخاب کلمات کلیدی استفاده کنید.

  • سقف هزینه برای کلیک روی هر کلمه

برای تحلیل سقف هزینه در تبلیغات کلیکی، باید ابتدا به مفهوم “CPC” (هزینه هر کلیک) آشنا شوید. CPC به معنی هزینه‌ای است که شما برای هر بار کلیک روی تبلیغ پرداخت می‌کنید. بدین منظور، قیمت هر کلیک ناشی از تبلیغ شما می‌تواند توسط گوگل یا سایر پلتفرم‌های تبلیغاتی تعیین شود.

در واقع، این قیمت بسته به رقابت در بازار، محتوای تبلیغ شما و سطح کیفیت و ارتباط با صفحه مورد نظر کاربر تعیین می‌شود.بعد از تعیین قیمت هر کلیک، سقف هزینه برای حرکت خود را تعیین کنید.

برای مثال، فرض کنید که شما تصمیم گرفته‌اید که از یک شبکه تبلیغاتی برای تبلیغات خود استفاده کنید و قیمت هر کلیک برای شما ۱ دلار است. اگر شما تعیین کنید که سقف هزینه شما در روز ۱۰ دلار است، به این معنی است که با هر پرداخت 1 دلار برای هر کلیک، شما تا ۱۰ بار کلیک بر روی تبلیغ خود مجوز دارید.

  • هدف گیری مخاطبان در سایر پلتفرم های مربوط به گوگل

هدف گیری مجدد کاربرانی که یکبار به سایت شما مراجعه کرده اند، کار‌های مانند گرفتن ایمیل و ارسال دعوتنامه برای آن‌ها برای تشویق به خرید در جشنواره ها یا فروش های ویژه، البته این پایان کار نیست و با استفاده همزمان از سرویس های دیگری گوگل مثل تگ منیجر یا فایرفاکس می‌توانید ترافیک ورود به کانال های تبلیغاتی گوگل را افزایش دهید و آن‌ها راتحلیل کنید و برای انتخاب اگاهانه جامعه هدف اقدام کنید.

خدمات گوگل ادوردز (Google Ads)

  • موثر تر بودن آن نسبت به سئو:

اول می‌خواهم یه توضیح مختصر راجع به سئو به شما بدهم تا کمی شما را با مفهوم کلی اشنا کنم. سئو یا بهبود موتورهای جستجو (Search Engine Optimization)، فرایند بهینه سازی وب‌سایت شما برای رشد مخاطبان و جذب بازدیدکنندگان مناسب است.

سئو شامل یک سری روش‌ها و تکنیک‌هایی است که هدف آن بهبود رتبه صفحات وب در نتایج موتورهای جستجو مانند گوگل است. برای داشتن یک سئو قوی، باید به عوامل مختلفی توجه کرد. این عوامل شامل بهینه‌سازی محتوا، ساختار وب‌سایت، لینک سازی داخلی و خارجی، کلمات کلیدی، سرعت وب‌سایت و … هستند.

همچنین باید به استراتژی‌های سئوی رقبا و تحلیل رفتار کاربران در سایت‌های هم رده نیز توجه کنید. با بهبود سئو وب‌سایت خود، می‌توانید ترافیک و بازدیدکنندگان مناسبی را به وب‌سایت خود جذب کنید و در نتیجه فروش و تبلیغات خود راافزایش دهید.

با توجه به آماری که درنتایج جستجو‌های گوگل به شما ارائه دادیم مشخص است که کسب جایگاه نخست در صفحات گوگل بسیار مهم است برای دستیابی به جایگاه مناسب در صفحات جستجوی گوگل دو راه وجود دارد، راه اول اقدامات مربوط به سئو است و راه بعد که مدت زمان کمتری قابل اجراست و راحت تر ازاست، استفاده از تبلیغات در موتور‌های جستجوی گوگل است.

البته اقدامات سئو نتایج پایدار تری دارند اما موفقیت در این روش تبلیغاتی به زمان زیادی نیاز دارد اما با تبلیغات گوگل ادز می‌توانید در زمان کوتاه تری به صفحات اول نتایج جستجوی صفحات گوگل دست یابید.

آموزش گوگل ادز (Google Ads)

1- ثبت نام در گوگل ادوردز: برای شروع تبلیغات با گوگل ادوردز، ابتدا باید به صفحه ثبت نام گوگل ادوردز مراجعه کرده و ثبت نام کنید.

2- تنظیمات اولیه: بعد از ثبت نام، شما باید تنظیمات اولیه را انجام دهید. به عنوان مثال، بودجه تبلیغاتی خود را تعیین کنید، محدوده جغرافیایی را که می‌خواهید تبلیغات خود را در آن نمایش دهید، تعیین کنید و فرایند تأیید حساب کاربری خود را انجام دهید.

3- ایجاد کمپین تبلیغاتی: بعد از تنظیمات اولیه، شما باید کمپین تبلیغاتی خود را ایجاد کنید. در این مرحله بهتر است که هدف دقیق خود را مشخص کنید و محتوای تبلیغات خود را طراحی کنید.

تعرفه و قیمت گوگل ادوردز

سرویس تبلیغات گوگل ادز صورتحساب‌های تبلیغاتی خود را در اساس کلیک محاسبه می‌کند، یعنی هر چقدر که کلیک و توجه کاربران روی تبلیغات شما بیشتر باشد، هزینه هم بیشتر می‌شود. پس از اینکه تبلیغات شما شروع به کار کند، سرویس گوگل پس از چند روز با توجه به تعداد کلیک‌های صورت گرفته، هزینه شما را حساب می کند، روز موعود این سرویس از دو عامل برای محاسبه و ارائه قیمت استفاده می‌کند.

1- با توجه به روزهای در نظر گرفته شده که معمولا ۳۰ روز در نظر گرفته می‌شود.

2- بر اساس تعداد کلیک‌ها، که در این روش باید تعداد کلیک به حد نصاب برسد، تا در روز موعود برای پرداخت محاسبه گردد.

3-اگر میخواهید یک چشم انداز کلی از هزینه تبلیغات گوگل ادز داشته باشید، معمولاً هر ۱۰۰۰ بازدید از آگهی شما هزینه ای بین ۱۰ هزار تا ۱۵۰ هزار تومان خواهد داشت. به طور به طور کلی هزینه تبلیغات گوگل ادز نسبت به سایر تبلیغات مناسب تر است.

شارژ اکانت گوگل ادوردز

شارژ اکانت گوگل کار اسانی است. برای شارژ کردن حساب گوگل خود می‌توانید با استفاده از کارت‌های اعتباری و کردیت کارت‌های بین‌المللی استفاده کنید. البته با توجه به تحریم‌ سخت این روزهای ایران لازم است یکی از موارد زیر را انجام دهید:

1- شارژ حساب از طریق برخی از شرکت های واسطه

2-استفاده از کد تبلیغاتی: که برخی از شرکت ها و سایت ها کد های تبلیغاتی رایگان ارائه می‌دهند، که می توانید با استفاده از آن ها حساب خود را شارژ کنید.

سخن پایانی

البته استفاده از خدمات گوگل ادورز و تبلیغات در گوگل نیاز به تجربه‌ی و تخصص کافی دارد. انتخاب جامعه‌ی هدف، زمانبندی، انتخاب کلمه‌ی کلیدی و .. کاری راحت نیست. برای استفاده از پلتفرم گوگل ادز حتما باید با متخصصان و فعالان این حوزه مشورت کنید تا از نظر مالی و زمانی ضربه نخورید. تیم ویستا با سابقه‌ی بیست ساله در زمینه‌ی خدمات اینترنتی یکی از فعالان این حوزه است. تیم ما اماده است که در زمینهی گوگل ادز به صورت تمام وقت به شما مشاوره‌ی مفید و کاربردی بدهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا